  • 23ME-01473 (‘1473) seeks to treat cancer by restoring anti-tumor immunity through NK and T cells
  • Phase 1 clinical study in patients with solid tumors to commence in H1 2024
SOUTH SAN FRANCISCO, Calif., Jan. 31, 2024 (GLOBE NEWSWIRE) -- 23andMe Holding Co. (Nasdaq: ME) (23andMe), a leading human genetics and biopharmaceutical company, announced the U.S. Food and Drug Administration (FDA) has cleared the investigational new drug application for 23ME-01473 (‘1473), a natural killer (NK) cell activator intended to treat cancer. 23andMe plans to evaluate ‘1473 in participants with advanced solid tumors in a Phase 1 clinical study beginning in the first half of 2024.
About 23andMe
Forward Looking Statements
This press release contains forward-looking statements within the meaning of Section 27A of the Securities Act of 1933, as amended, and Section 21E of the Securities Exchange Act of 1934, as amended, including, without limitation, statements regarding the future plans of 23andMe’s therapeutics business. All statements, other than statements of historical fact, included or incorporated in this press release, including statements regarding 23andMe’s strategy, the plans for and results of its clinical trials and objectives of management, are forward-looking statements. The words "believes," "anticipates," "estimates," "plans," "expects," "intends," "may," "could," "should," "potential," "likely," "projects," “predicts,” "continue," "will," “schedule,” and "would" or, in each case, their negative or other variations or comparable terminology, are intended to identify forward-looking statements, although not all forward-looking statements contain these identifying words. These forward-looking statements are predictions based on 23andMe’s current expectations and projections about future events and various assumptions. 23andMe cannot guarantee that it will actually achieve the plans, intentions, or expectations disclosed in its forward-looking statements and you should not place undue reliance on 23andMe’s forward-looking statements. These forward-looking statements involve a number of risks, uncertainties (many of which are beyond the control of 23andMe), or other assumptions that may cause actual results or performance to differ materially from those expressed or implied by these forward-looking statements. The forward-looking statements contained herein are also subject generally to other risks and uncertainties that are described from time to time in the Company’s filings with the Securities and Exchange Commission, including under Item 1A, “Risk Factors” in the Company’s most recent Annual Report on Form 10-K, as filed with the Securities and Exchange Commission, and as revised and updated by our Quarterly Reports on Form 10-Q and Current Reports on Form 8-K. The statements made herein are made as of the date of this press release and, except as may be required by law, 23andMe undertakes no obligation to update them, whether as a result of new information, developments, or otherwise.
Contacts:
Media: press@23andMe.com
Investors: Ian Cooney, ianc@23andMe.com
Primary Logo
Report this content
If you believe this article contains misleading, harmful, or spam content, please let us know.
Report this article
Recent Quotes
View More
Symbol Price Change (%)
AMZN  265.82
-3.17 (-1.18%)
AAPL  294.80
+2.12 (0.72%)
AMD  448.29
-10.50 (-2.29%)
BAC  50.78
+0.23 (0.45%)
GOOG  383.82
-2.95 (-0.76%)
META  603.00
+4.14 (0.69%)
MSFT  407.77
-4.89 (-1.18%)
NVDA  220.78
+1.34 (0.61%)
ORCL  186.83
-7.01 (-3.62%)
TSLA  433.45
-11.55 (-2.60%)